Czym jest leczenie kanałowe zębów?

 

W nazewnictwie stosowanym przez stomatologów leczenie kanałowe zębów określane jest mianem „endodoncji”, które to wyrażenie jest pochodną zbitki dwóch słów greckich oznaczających „wnętrze” i „ząb”. Ten krótki etymologiczny wtręt w zasadzie w wystarczającym stopniu wyjaśnia istotę endodoncji: jest to leczenie wnętrza zęba. W niniejszym artykule postaramy się szczegółowo wyjaśnić zasadę leczenia kanałowego zęba, powiemy, kiedy taki zabieg się wykonuje, jaki ma on przebieg i jakie wywołuje on skutki u pacjenta. Przy okazji rozprawimy się z pewnym nieuprawnionym już dzisiaj, mitem, który wiąże się z leczeniem kanałowym zębów. Zacznijmy od tego właśnie mitu.

To nieprawda, że zabieg jest długotrwały i bolesny

Pokutujące dość powszechnie przeświadczenie, że zabieg związany z kanałowym leczeniem zęba wymaga wielokrotnych wizyt u stomatologa i jest niezwykle bolesny, już dawno straciło rację bytu. Nowoczesne metody oraz nowoczesne narzędzia i materiały, które ma dzisiaj do dyspozycji stomatologia umożliwiają, w zdecydowanej większości przypadków, wykonanie leczenia kanałowego zęba przez dobrego dentystę w trakcie jednej wizyty, a sam zabieg jest bezbolesny. Stosowanie wysokiej klasy mikroskopów i aparatów RTG, a także analizy komputerowej i cyfrowej obróbki danych pozwala precyzyjnie zdiagnozować stan wnętrza zęba, co sprawia, że jego leczenie jest szybkie i skuteczne. Nie powinny też nikogo odstraszać, od złożenia wizyty u dentysty, cenniki. Koszty leczenia kanałowego są zdecydowanie mniejsze niż koszty wykonywania implantów, mostków lub protez. Bardzo opłacalne jest kanałowe leczenie zębów u naszego stomatologa w Poznaniu, w Bajkodencie, albowiem cennik naszych usług jest bardzo atrakcyjny w porównaniu z konkurencją.

Kiedy wykonuje się zabieg endodontyczny?

Żadna proteza nie jest tak doskonała, aby dorównać naturalnemu narządowi człowieka. Podobnie jest z zębami. Usuwanie zęba to ostateczność, której warto uniknąć, jeśli tylko jest to możliwe. Leczenie kanałowe zęba wskazane jest wtedy, gdy dochodzi do nieodwracalnych zapaleń miazgi zębowej (nazywanej powszechnie nerwem zębowym), spowodowanych próchnicą, chorobami przyzębia, urazami lub innymi czynnikami. Zabieg endodontyczny jest zawsze możliwy do wykonania, jeśli tylko zębina i korzeń zęba nie są zanadto uszkodzone. Infekcja i stany zapalne miazgi wywołują silny ból zęba, co jest sygnałem, aby zgłosić się do stomatologa. Nie należy zwlekać ze złożeniem u niego wizyty także wtedy, gdy zmieni się kolor zęba, gdy nastąpi jego pęknięcie lub złamanie, a także wtedy, gdy w dziąśle pojawi się ropny pęcherzyk. Niekiedy sygnałem mogącym świadczyć o konieczności leczenia kanałowego zęba jest jego nadwrażliwość na dotyk lub silne ciepło albo zimno. Skorzystanie z pomocy dobrego stomatologa daje szansę na uratowanie każdego zęba, pod warunkiem, że zgłosimy się odpowiednio wcześnie na leczenie.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Zabieg endodentycznego leczenia zęba u dobrego dentysty zawsze poprzedzony jest dokładnymi badaniami. Pierwszym etapem tych badań jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala dentyście określić liczbę kanałów w zębie, ich długość oraz kształt. Obraz RTG umożliwia także rozpoznanie zakresu infekcji, a także sprawdzenie, czy nie objęła ona również sąsiednich kości, co ułatwia dobór odpowiedniej dawki znieczulającej. Po zaaplikowaniu znieczulenia stomatolog otwiera komorę zęba, z której usuwa zainfekowane oraz pozostałe fragmenty miazgi. W następnym kroku usuwana jest miazga z kanałów. Oczyszczone kanały są osuszane, a następnie wypełniane specjalnym materiałem, który je uszczelnia, blokując do nich dostęp, dzięki czemu nie będą tam mogły dotrzeć żadne chorobotwórcze bakterie. Ostatnim etapem omawianego zabiegu jest wypełnienie zęba. Kanałowe leczenie, wykonane przez dobrego stomatologa, pozwala na uniknięcie ekstrakcji zęba, który może nam służyć jeszcze przez długie lata, mimo że będzie on już wtedy zębem martwym, ponieważ w trakcie zabiegu usuwane są tkanki odpowiadające za jego ukrwienie i unerwienie.

Zadzwoń pod numer tel. 618-674-444 lub 734-743-083 i zarejestruj się

Bajkodent
stomatologia rodzinna

ul. Mgielna 12
60-329 Poznań

Gabinet