Kiedy potrzebny jest aparat na zęby?

 

Epatować otoczenie pięknym uśmiechem i prezentować lśniące bielą rzędy równiutkich zębów to marzenie wielu osób. Pamiętajmy jednak, że równe zęby, a więc prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyki, lecz przede wszystkim sprawa naszego zdrowia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że krzywe zęby mogą wywoływać poważne konsekwencje zdrowotne, na przykład choroby przyzębia lub rozchwianie zębów; zęby z nieprawidłowym zgryzem trudniej się czyści i szybciej osadza się na nich kamień nazębny. Mało kto wie, że niektóre bóle głowy powodowane są zaburzeniami w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, których przyczyną jest właśnie nieprawidłowy zgryz. Leczeniem wad zgryzu zajmuje się ortodoncja, która jest jedną z dziedzin stomatologii, a jej nazwa wywodzi się od greckich słów oznaczających „prosty” i „ząb”. Leczenie polega na zakładaniu specjalnego aparatu na zęby, który je prostuje. Kiedy niezbędne jest założenie aparatu na zęby, jak, kiedy i komu się go zakłada, jak długo się go nosi, postaramy się odpowiedzieć, bazując na naukowej wiedzy oraz doświadczeniu, jakie zebraliśmy w naszej przychodni w Poznaniu.

Przyczyny wad zgryzu i jego rodzaje

Wśród wad zgryzu rozróżniamy:

  • wady nabyte – wykształcają się najczęściej w ciągu pierwszych lat życia dziecka i są wywoływane nieprawidłowymi nawykami, takimi jak ssanie smoczka lub kciuka, zasysanie policzków lub warg, obgryzanie paznokci. Wady zgryzu mogą być powodowane także nieprawidłowościami w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe lub urazami mechanicznymi twarzoczaszki;

  • wady wrodzone – ich przyczyną są uwarunkowania genetyczne, sprawiające, że określona wada zgryzu jest dziedziczona przez kolejne pokolenia, a także czynniki zewnętrzne wpływające negatywnie na płód za pośrednictwem organizmu matki (mogą to być na przykład niedobory kwasu foliowego).

Rodzaje zgryzu określamy w odniesieniu do trzech płaszczyzn umieszczonych w stosunku do przestrzeni w pionie, w poziomie i poprzecznie. Nie wchodząc w szczegółowe opisywanie wszystkich rodzajów wad zgryzu, wymieńmy najważniejsze z nich:

  • wady pionowe – tyłozgryz, tyłożuchwie, przodozgryz i przodożuchwie;

  • wady poziome – zgryz otwarty(całkowity, częściowy, przedni lub boczny) oraz zgryz głęboki (całkowity, częściowy lub rzekomy);

  • wady poprzeczne – zgryz krzyżowy (całkowity, częściowy, przedni lub boczny), zgryz przewieszony oraz boczne przemieszczenie żuchwy.

Jeśli określone rodzaje wad zgryzu łączą się z sobą, to mamy do czynienia z wadami złożonymi, do których zaliczamy między innymi: stłoczenie, szparowatość, zatrzymany ząb i brak związków zębowych.

Jak widzimy, rodzajów wadliwego zgryzu mamy całe mnóstwo, do ich leczenia potrzebne są różne aparaty na zęby o odmiennych konstrukcjach. Szukając dobrego stomatologa ortodonty, możecie zajrzeć Państwo do naszego gabinetu Bajkodent w Poznaniu, a z pewnością będziecie zadowoleni i z jego pracy i z naszego cennika. Nasz fachowiec pomoże w doborze najlepszego, w konkretnej sytuacji, aparatu.

Aparat na zęby potrzebny jest przy każdej wadzie zgryzu

Podtytułem umieszczonym wyżej odpowiedzieliśmy na pytanie główne naszego artykułu, będące jednocześnie jego tytułem. Odpowiedź jest jednoznaczna: każdą wadę zgryzu należy leczyć, a jedyną metodą jest zastosowanie specjalistycznego aparatu na zęby. To oczywista prawda, którą usłyszycie Państwo od każdego dobrego dentysty. Nie powinniśmy zatem pytać „kiedy potrzebny jest aparat na zęby?”, tylko „kiedy należy założyć aparat na zęby?”.

Kiedy należy założyć aparat na zęby?

Bez wątpienia każdy stomatolog, nieważne czy miejscem, w którym on przyjmuje, będzie małe miasteczko, czy duży Poznań, albo wielka Warszawa udzieli jednobrzmiącej odpowiedzi na tak postawione pytanie: jak najszybciej. Nie zakłada się jedynie aparatu na mleczne i na chore zęby. Przed założeniem aparatu należy wszystkie zęby wyleczyć, a czasem, jeśli stomatolog uzna to za konieczne, niektóre z nich usunąć. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o umieszczenie aparatu na zębach, niemniej trzeba sobie zdawać sprawę, że im później to uczynimy, tym trudniej zęby będą poddawały się zabiegowi prostowania i tym dłużej będziemy musieli czekać na spodziewane efekty.

Etapy zakładania aparatu na zęby

Zanim zostanie założony aparat na zęby, należy przeprowadzić szczegółowe badania, które polegają na dokładnym pomiarze uzębienia, zrobieniu zdjęć RTG szczęki i żuchwy oraz czaszki. Dla sprawdzenia, czy kości jeszcze rosną (u dzieci), czasem robi się zdjęcie nadgarstka. Później wykonuje się wyciski szczęki i żuchwy. Na podstawie wszystkich pomiarów i zdjęć oraz wycisków wykonuje się gipsowe odlewy naszego uzębienia, które służą do dobrania i wymodelowania odpowiedniego aparatu. Ostatni etap to założenie gotowego aparatu na zęby (wcześniej wyleczone, o czym pisaliśmy nieco wyżej). W przypadku korzystania z pomocy doświadczonego, dobrego stomatologa ortodonty, oraz stosowania się do jego poleceń możemy stosunkowo szybko usunąć wady swojego uzębienia lub uzębienia naszego dziecka. Należy się jednak liczyć z tym, że trzeba będzie nosić aparat 2 lub 3 lata, a czasem i dłużej.

Zadzwoń pod numer tel. 618-674-444 lub 734-743-083 i zarejestruj się

Gabinet

Bajkodent
stomatologia rodzinna

ul. Mgielna 12
60-329 Poznań

Gabinet